Teplovodní podlahové topení

Jak systém podlahového vytápění funguje?

Teplovodní podlahové topení se skládá ze soustavy namotaných AL/PEX plastových trubek ( hliníková vrstva s ochranou proti difúzi kyslíku ) v podlaze, podložených izolací s reflexní odrazovou fólii s rastrem a zalitých betonovou směsí. Systém podlahového topení je rozdělený na samostatné topné okruhy. Každý okruh se může teplotně ovládat zvlášť. Pomocí termohlavice a uzavíratelného šroubení s průtokoměrem. Jako zdroj se především doporučuje kondenzační plynový kotel, popřípadě elektrokotel nebo kotel na tuhá paliva, akumulační kotelna přes solární zařízení, tepelná čerpadla i další. V podlahovém topení proudí voda o nižší teplotě než v případě radiátorů (nižší o cca 20 ° C), což zaručuje úsporu nákladů na vytápění. Podlahové topení je tedy skryté v podlaze, nikde nejsou vidět trubky či jiné zařízení, které by narušovaly vzhled místnosti, nejste tedy omezováni při rozmísťování nábytku. Vzduch v místnosti se při topení rovnoměrně zahřívá, čímž nedochází k cirkulaci vzduchu a víření prachu. Podlahové vytápění je tedy mimořádně vhodné i pro alergiky a zajišťuje zdravé bydlení.

Podlahové vytápění přináší efektivní a úsporný způsob vytápění rodinných domů, kanceláří, rekonstrukcí, bytů, obchodů, komerčních budov, prostě všude, kde je zapotřebí příjemné teplo, za překvapivě nízké provozní náklady. Na podlahu je možné pokládat – koberce, dlažbu, pvc, linoleum, plovoucí a laminátové podlahy, dřevěné podlahy včetně parket.

Výhody podlahového topení:

  • ideální rozložení teploty
  • vysoká životnost, bezporuchovost
  • nezabírá místo v prostoru objektu
  • účinnost přeměny tepla téměř 100 % (bezeztrátový provoz)
  • zdraví prospěšné – minimální cirkulace vzduchu a prachu v místnosti.
  • hospodárné – v porovnání s klasickým vytápěním stačí pro tepelnou pohodu nižší nastavená teplota (obvykle o 2-4 °C), energetická náročnost je tedy o cca 10-20 % nižší než u klasických systémů vytápění

Nevýhody podlahového vytápění:

  • složitá instalace – rozsáhlý zásah do objektu (vhodné pro novostavby nebo pro rekonstruované objekty)
  • trvalé zabudování

 

TEPLOVODNÍ PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ GIACOMINI SE ZÁRUKOU 25 LET

Specifikace rodinného domu a příklad navrženého materiálu
Výměra: 100 m2
Dispozice: 4+kk
Zdroj tepla: kotel, tepelné čerpadlo vzduch/voda
Konstrukce: cihla
Podlahová krytina: libovolná (s menším odporem než 0,15 K.m2.W-1)

V modelovém výpočtu nákladů na materiál jsou zahrnuty náklady na materiál pro podlahové topení do dvoupatrového rodinného domu s obytnou plochou 100 m2. Jako zdroj energie pro vytápění je použito tepelné čerpadlo. Právě jeho potenciál nejlépe využije teplovodní podlahové topení. Teplovodní topení je instalované v obou patrech. Podlahové topení je vhodné doplnit o systém regulace tepla značky GIACOMINI a ekvitermní regulaci teploty. To zajistí ekonomické a přesné řízení teploty v budově.

Položka Specifikace Cena jednotková
(bez DPH v Kč)
Mj Množství Cena celkem
(bez DPH v Kč)
PEX trubka pro podlahové vytápění  17 x 2 27 m 500 13 500
Systémová role EPS 10 x 1 m  20 mm 144 m2 100 14 400
Kompletní rozdělovač R553D se skříní do zdi 6 okruhů 6 985 sada 2 13 970
Spona tacker pro přichycení trubky k izolaci 1,5 ks 400 1 200
Okrajový izolační a dilatační pás  150 mm 21 m 110 2 310
Ochranná hadice – husí krk  25 mm 15 m 10 150
Svěrné šroubení k rozdělovači  17 x 2 70 ks 24 1 680
CELKEM         46 610 Kč